בס"ד לפרשת תזריע התשפ"א
בס"ד לפרשת תזריע התשפ"ב
הפרשה פותחת בדיני יולדת, דַּבֵּר אֶל־בְּנֵי יִשְׂרָאֵל לֵאמֹר אִשָּׁה כִּי תַזְרִיעַ וְיָלְדָה.
הגמרא לומדת מכך כי אם האשה מזריעה תחילה אזי אדרבה היא יולדת זכר, ואם הזכר הוא זה שמזריע אז דווקא תוולד נקבה.
הגאולה משולה ללידה, עם ישראל הוא האשה והקב"ה בתפקיד הזכר,  לכן אם הגאולה תבוא בהתעוררות שלנו, אז הגאולה תהיה בבחינת זכר, גאולת זכר היא גאולה נצחית ושלמה, ואמרו חז"ל שהיא עדיפה על גאולת נקבה, שיש אחריה עוד צרות וגאולות.
על פי זה האתגר שלנו להגביר את ההשתוקקות והציפייה שלנו לגאולה ומשיח אשר יבוא במהרה בימינו. אך האם אכן יש לנו השתוקקות לבואו של המשיח? ואולי בעצם אנחנו פוחדים?
האם חשבנו ממה אנו פוחדים?
ביאת המשיח, נושא ענק לתפילות וציפיות, אבל גם נושא בקרבו חששות ופחדים. כשאנו מאוד רוצים משהו ולא מצליחים עדין להשיג אותו, כדאי לנו לנסות לחשוב האם אנו משתוקקים לכך בכל מאודנו? אולי יש בקרבנו גם כוחות נגדיים? אם רצוננו שיבוא המשיח ובואו מתמהמה כבר זמן רב, שומה עלינו לפשפש בקרבנו ולנסות לראות האם אנו גם פוחדים מבואו.
נראה לי לחלק את הפחדים מהמשיח כנגד ארבעה בנים:
1 - הפחד של אנשי המעשה המחוברים לעולם הזה.
2 - הפחד החילוני-לגלות שכל התורה היא אמת…
3 - הפחד של אנשי הרוח.
4 - הפחד הנפשי מהפתעות, מעולם חדש שאנו לא מכירים.
הפחד החילוני- יש בו כמה גוונים:
יש את הפחד לגלות שטרחנו ועמלנו שנים רבות בכיוון הלא נכון, שזלזלנו במצוות התורה ולא קיימנו אותן, שבגלל כמה הנאות רגעיות שחווינו, הפסדנו עולם ומלואו.
יש פחד מהעונש, או אולי מהברור שיהיה בזמן המשיח, (לצערי ישנם רבנים שטורחים להוסיף שמן למדורה ולהפחיד כל שומע מגודל העונשים והסבל)
ויש עוד גוון אחר, פחד שהשינויים יצריכו אותנו לאבד גם דברים טובים שהשגנו ועשינו, לדוגמא אומן החוזר בתשובה אבל מרגיש פספוס ואיבוד של עולם היצירה שלו, כי הוא חושב שחיי בעל התשובה לא מאפשרים לו להמשיך ביצירה שלו. או חשש להפסיד את עולם חירות המחשבה והמעש, והיה תמורתו "מדינת הלכה" כפייתית ובלתי מתפתחת.

פחד אנשי המעשה- מספרים כי בכפר  אוקראיני אחד, הבעל הגיע הביתה וסיפר לאשתו שהרב אמר שהמשיח יבוא ויעלה את כולנו לארץ ישראל. אמרה לו אשתו מה קרה לך? דוקא עכשיו כשסוף סוף קנינו תרנגולות ובנינו להן לול נחמד, סוף סוף התחלנו להסתדר ולחיות בכבוד, עכשיו נצא מכאן? אמר לה בעלה, אבל את יודעת כאן יש קוזאקים, אמרה לו אשתו רוץ לרב ותגיד לו שהמשיח ייקח את הקוזאקים לארץ ישראל וישאיר אותנו פה!
עוד סיפור מהרב שלמה אבינר, הגיע רב לאיזו קהילה יהודית בחוץ לארץ, ודיבר בהתלהבות על חשיבות העליה לארץ, והמשיח כבר בפתח וכיוצא בזה. היו הרבה מחיאות כפיים והבעת תמיכה בנושא, אולם לאחר כשנה הרב שוב הגיע לאותה קהילה וראה שכל אותם היהודים עדין שם, אף אחד לא עלה לארץ, זה אומר שהוא חושש לאבד את העבודה שלו, וזה מחכה לצאת לפנסיה קודם, זה דואג לחינוך הילדים וכדו'. חוזרת אחת המשפחות לביתה והאשה אומרת לבעלה, מה נעשה? הרב אומר שמאוד חשוב לעלות לארץ והמשיח מחכה לנו, מצד שני הבית, העבודה וכדו'. ענה לה הבעל, מי שדאג לנו לכל מחסורנו עד היום והציל אותנו מכל הפגעים והצרות גם ישמור ויציל אותנו מהמשיח, עברנו את פרעה נעבור גם את זה.
הפחד הזה נראה דומה לפחד של חלק מאנשים לצאת לפנסיה, לכאורה זה חלום, אין יותר צורך להתרוצץ אחר הפרנסה, יש הרבה זמן פנוי, אפשר יהיה לעשות המון דברים שתמיד חלמנו ולא היה לנו זמן אליהם, לקרוא את כל הספרים שמחכים לנו, להתנדב בקהילה או לטייל בעולם, ללמוד את כל מה שמסקרן אותנו ועוד. אבל אנשי המעשה דווקא נוטים לעיתים רבות לפחד מהפסקת העבודה שלהם.

הפחד של אנשי הרוח- לכאורה לפחות בקרבם היינו מצפים למצוא השתוקקות גדולה למשיח ולגאולה השלמה. אבל חלק מאנשי הרוח הם אלו שהכי לחוצים, חששות שהם לא מספיק מוכנים, ועוד לא סיימו לתקן את המידות שלהם, או מצוות מסוימות וכדו'. משל לאדם שעושה מבחן ברבנות, שלוש שעות יושב וכותב, ענה על כל השאלות, ואז פתאום מודיעים על סיום המבחן, רגע עוד לא סיימתי לענות על כל הסעיפים, ולא עברתי עדין על התשובות שלי, לבדוק שהן כולן נכונות וכדו'.
ויש אולי עוד גוון, מרוב התאהבות בחיי הרוח, כבר התרגלו לרוחניות תיאורטית, וחיי רוחניות מעשיים זה די מפחיד.
הפחד הנפשי מהפתעות- מאפיין גוונים שונים של אנשים החוששים מהפתעות ושינויים בחיים. כל כללי המשחק ישתנו בעולם. מה יהיה איך יהיה? זה מלחיץ ומפחיד. זהו הפחד מהלא נודע.

טוב, לא באתי לעסוק בהפצת פחדים.
המטרה היא לתת להם את התשובות. ובכן הבה נראה:
הפחדים החילוניים, לא לכולם נראה לי שיש מענה, אבל לחלקם כן. הפחד לגלות יום אחד שהלכנו בכיוון הלא נכון, הוא פחד אמיתי, ויש להתמודד איתו. אני חושב שכל הזרמים פחות או יותר יחוו את החוויה הזו, לגלות שטעינו בדרך. יחד עם זאת גם תצטרף לחוויה קשה זו השמחה לגלות את הדרך הנכונה, והיא בהחלט יכולה להמתיק את החוויה הקשה. הפחד מעונשים/יסורים/צרות וכדו' שלצערי יש מי שמפתחים אותו, הוא פחד הרסני ומזיק. השם לא אל מתעלל, לא חפץ לנקום בנו אלא דוקא חפץ לזכות אותנו, הוא בעצם ממתין עם הגאולה בדיוק בשביל זה, לזכות אותנו כמה שיותר. אנו גם מבנים שאפילו אם נעבור איזה סבל מסוים, הכל מכוון לזכות אותנו, לזכך אותנו ולהביאנו למצב מתוקן. לשם כך חותם הנביא מלאכי את עידן הנבואות בנבואה על בואו של אליהו הנביא. בין השאר הוא אומר :וְחָמַלְתִּי עֲלֵיהֶם כַּאֲשֶׁר יַחְמֹל אִישׁ עַל בְּנוֹ הָעֹבֵד אֹתוֹ.(מלאכי ג,יז). והפחד מאובדן אוצרות וכישרונות בימי המשיח בכלל נובע מתפיסה קטנה של הגאולה, מטרת התורה הקדושה לא להקטין את מרחב החיים של עם ישראל אלא ללמד אותנו להגיע לימות המשיח מתוקנים. לכן אמרו לנו חז"ל שככלל מצוות עתידות להיבטל, כי בזמן הגאולה אנו כבר נעשה את הטוב בטבעיות. התורה לא תהיה מוחלפת, אין הכוונה שבעתיד השם יוותר לנו, אלא שהמצוות והדרכת התורה ישיגו את ייעודם והטוב יהפוך לטבע שלנו.

פחדם של אנשי המעשה, לדעתי נכון, ולכן הקב"ה מעביר אותנו תהליך גמילה הדרגתי מהשעבוד לחיי "זיעת אפיך תאכל לחם". הזמן הפנוי בחיי האנושות הולך וגדל עם הזמן ושומה עלינו ללמוד להפיק ממנו את המיטב, ולהתכונן לימים שאין בהם תיקונים לתקן. ברוך השם שמיזמים נפלאים הולכים ומתפתחים בימינו של לימודים ותרומה לקהילה. חייבים להבין שביעור הרע מן העולם שיהיה בימי המשיח לא יהפוך את העולם למשעמם. מסביר הרב חרל"פ שבחירה חופשית בין טוב לרע זוהי רק תצורה קטנה מאוד של הבחירה האמיתית שהיא בחירה בין טוב לטוב. האהבה שלנו לחופש הבחירה שלנו נובעת מאותה בחירה נעלית שנזכה להשיג בימי המשיח, ולא מהבחירה המצומצמת  שבין טוב לרע.
הפחד הרוחני, נכון אף פעם אנו לא נהיה מוכנים באופן מושלם לגאולה, אבל אם אנו משתוקקים אליה ורוצים את טובת הכלל, אנו יכולים לשחרר לחץ מחוסר המוכנות האישית שלנו לטובת הכלל. עוד חשוב לדעת שימות המשיח אין פרושם עצירה של העבודה שלנו. אמנם יגיעו ימים כימי צאתנו מארץ מצרים נראה בהם נפלאות, ואז מי שיתעורר לעזוב דרכו הרעה זו כבר לא תהיה חכמה וזכות. אבל כל מי שהטוב הוא חפצו וענינו יוכל להמשיך להתפתח ולצמוח גם אז. הגוון השני שהזכרתי, הפחד ממימוש החלום הרוחני, אין ברירה, ממנו צריך להיגמל, כי רוחניות שאיננה מעשית לא נכונה לנו ואיננה החלום שלנו.
הפחד הנפשי משינויים, הוא פחד טבעי ואפילו בריא, אכן העולם יעבור שינויים גדולים מאוד בימי המשיח, זה מחד מפחיד ומאידך גם מקסים, והוא כמו כלה ערב חתונתה שיש לה פרפרים בבטן שכל חייה הולכים ומשתנים, אולם גם סביבה חגים פרפרים של התרגשות ואור מהחוויה הענקית שלה. וּמְשׂוֹשׂ חָתָן עַל כַּלָּה יָשִׂישׂ עָלַיִךְ אֱ-לֹהָיִךְ.(ישעיה סב,ה)

כִּי־הִנְנִי בוֹרֵא שָׁמַיִם חֲדָשִׁים וָאָרֶץ חֲדָשָׁה וְלֹא תִזָּכַרְנָה הָרִאשֹׁנוֹת וְלֹא תַעֲלֶינָה עַל־לֵב׃
  כִּי־אִם־שִׂישׂוּ וְגִילוּ עֲדֵי־עַד אֲשֶׁר אֲנִי בוֹרֵא כִּי הִנְנִי בוֹרֵא אֶת־יְרוּשָׁלַ͏ִם גִּילָה וְעַמָּהּ מָשׂוֹשׂ׃
וְגַלְתִּי בִירוּשָׁלַ͏ִם וְשַׂשְׂתִּי בְעַמִּי וְלֹא־יִשָּׁמַע בָּהּ עוֹד קוֹל בְּכִי וְקוֹל זְעָקָה׃
לֹא־יִהְיֶה מִשָּׁם עוֹד עוּל יָמִים וְזָקֵן אֲשֶׁר לֹא־יְמַלֵּא אֶת־יָמָיו כִּי הַנַּעַר בֶּן־מֵאָה שָׁנָה יָמוּת וְהַחוֹטֶא בֶּן־מֵאָה שָׁנָה יְקֻלָּל׃
וּבָנוּ בָתִּים וְיָשָׁבוּ וְנָטְעוּ כְרָמִים וְאָכְלוּ פִּרְיָם׃
לֹא יִבְנוּ וְאַחֵר יֵשֵׁב לֹא יִטְּעוּ וְאַחֵר יֹאכֵל כִּי־כִימֵי הָעֵץ יְמֵי עַמִּי וּמַעֲשֵׂה יְדֵיהֶם יְבַלּוּ בְחִירָי׃
לֹא יִיגְעוּ לָרִיק וְלֹא יֵלְדוּ לַבֶּהָלָה כִּי זֶרַע בְּרוּכֵי יְ-הֹוָה הֵמָּה וְצֶאֱצָאֵיהֶם אִתָּם׃
וְהָיָה טֶרֶם־יִקְרָאוּ וַאֲנִי אֶעֱנֶה עוֹד הֵם מְדַבְּרִים וַאֲנִי אֶשְׁמָע׃
זְאֵב וְטָלֶה יִרְעוּ כְאֶחָד וְאַרְיֵה כַּבָּקָר יֹאכַל־תֶּבֶן וְנָחָשׁ עָפָר לַחְמוֹ לֹא־יָרֵעוּ וְלֹא־יַשְׁחִיתוּ בְּכׇל־הַר קׇדְשִׁי אָמַר יְ-הֹוָה׃
(פסוקים מישעיה סה)בס"ד לפרשת תזריע התשפ"ג
מי מעונין בצרעת?
בס"ד לפרשת תזריע התשפ"ד


מובא במדרש רבה:
נָכוֹנוּ לַלֵּצִים שְׁפָטִים, מוּכָנִים הָיוּ לַלֵּצִים דִּינִים. בְּנֹהַג שֶׁבָּעוֹלָם אָדָם רוֹכֵב עַל הַחֲמוֹר פְּעָמִים שֶׁסּוֹרֵחַ עָלָיו וּמַכֵּהוּ, פְּעָמִים שֶׁשּׂוֹחֵק עָלָיו וּמַכֵּהוּ, בְּרַם הָכָא נָכוֹנוּ לַלֵּצִים שְׁפָטִים וּמַהֲלֻמּוֹת, מָשָׁל לְמַטְרוֹנָה שֶׁנִּכְנְסָה לְתוֹךְ פָּלָטִין שֶׁל מֶלֶךְ, כֵּיוָן דְּחָמֵית מַגְלָבַיָא תָּלָן, דַּחֲלַת, אָמַר לָהּ הַמֶּלֶךְ אַל תִּתְיָרָאִי אֵלּוּ לָעֲבָדִים וְלַשְּׁפָחוֹת, אֲבָל אַתְּ לֶאֱכֹל וְלִשְׁתּוֹת וְלִשְׂמֹחַ. כֵּיוָן שֶׁשָּׁמְעוּ יִשְׂרָאֵל פָּרָשַׁת נְגָעִים נִתְיָרְאוּ, אָמַר לָהֶם משֶׁה אַל תִּתְיָרְאוּ אֵלּוּ לְאֻמּוֹת הָעוֹלָם, אֲבָל אַתֶּם לֶאֱכֹל וְלִשְׁתּוֹת וְלִשְׂמֹחַ, שֶׁנֶּאֱמַר (תהלים לב, י): רַבִּים מַכְאֹבִים לָרָשָׁע וְהַבּוֹטֵחַ בַּה' חֶסֶד יְסוֹבְבֶנּוּ.(ויקרא רבה טו,ד)

השאלה מפורסמת, כיצד אומר המדרש שהנגעים נועדו לאומות העולם, והלו כל דיני הנגעים הינם רק לעם ישראל, ואין אומות העולם נטמאים בנגעי צרעת? כמו כן הפסוק שמביא המדרש לא ברור שהוא מדבר על הגויים, יותר נראה שהדברים נאמרו בייחוד על עם ישראל?

השאלה הינה כיצד יש להתייחס לנגעים. האם הם נועדו להתעלל באנשים או שהם באים מרחמים לתקן אותנו. וכאן בתורה זה הסיפור. נגעי הצרעת השונים היו באים בעם ישראל לאנשים עם קלקולי מידות שונים כדי להביא אותם לתיקון אותם מידות. השאת באה לאנשים מתנשאים כדי ללמדם ענוה מהי. הספחת באה לאנשים תאבי רכוש וממון כדי ללמדם צניעות והסתפקות מהי. הבהרת באה לאנשים קרים ומנותקים כדי ללמדם להיות מחוברים. נגע צרעת בא לאנשי לשון הרע ותאבי שלטון ללמדם חברתיות מהי. בסופו של דבר הם נועדו להביא אותנו שנוכל לֶאֱכֹל וְלִשְׁתּוֹת וְלִשְׂמֹחַ כדברי המלך.
חז"ל אמנם קישרו את הנגעים לאומות העולם, אבל לא מצד הפרטים- האנשים היחידים, אלא מצד האומות עצמן. יש אומה שנמשלה לשאת- ממלכת בבל, ויש אומה לספחת- ממלכת פרס, לבהרת- ממלכת יוון ולנגע צרעת- ממלכת אדום/רומא. כשמדובר על אומות העולם הכוונה שנגע זה הוא מאפיין קבוע שלהם, הוא לא זמני בר חלוף. לעומת זאת עם ישראל לא נמשל  לאף אחד מסוגי הנגעים, נהפוך הוא על ישראל נאמר " שלשה סימנים יש באומה זו: הרחמנים והביישנין וגומלי חסדים. רחמנים דכתיב (דברים יג, יח) ונתן לך רחמים ורחמך והרבך. ביישנין דכתיב (שמות כ, כ) בעבור תהיה יראתו על פניכם. גומלי חסדים דכתיב (בראשית יח, יט) למען אשר יצוה את בניו ואת ביתו וגו'"(יבמות עט,ע"א). רחמנים כנגד הבהרת וממלכת יוון, ביישנים כנגד השאת וממלכת בבל, גומלי חסדים כנגד הספחת וממלכת פרס, אלא רק יחידים מישראל באופן זמני מאוד עלולים ללקות בנגעים, ואף זה נועד רק לטובתנו, כדי שנוכל לתקן את עצמנו וכך להתחבר לתכונות האופיניות לנו ולזכות לסעודה הגדולה.
השם משמואל (תזריע שנת תרעא.) מבאר על פי ריה"ל בספר הכוזרי שהצרעת באה מחמת הסתלקות האור האלוהי. ענין טומאת נגעים הוא שהסתלקות האור מאפשרת לרע להיאחז בכל הכלל כולו וכך לינוק מכלל ישראל חיות. הרחקת המצורעים מהמחנה נועדה למנוע ממנו לינק חיות מהכלל. לעומת זאת אומות העולם שלא מרחיקים את המצורעים מהמחנה, הרע מתחבר אליהם. וזהו שאומר המלך למטרונה,את יכולה לאכול ולשתות ולשמוח בלי שום יראה שינקו החיצוניים מזה.
ריפוי הצרעת המדוברת כאן בתורה הינה על ידי כהנים ולא רופאים. הדבר מלמד שאין זו מחלה טבעית אלא מחלה מוסרית, גם הוצאת המצורעים מחוץ למחנה נועדה להביא לתיקון מוסרי שלהם. לעומת זאת הצרעת שיש לאומות העולם הינה מחלה טבעית וכמעט שלא ניתנת כלל לריפוי, וזה מה שאמר המלך למטרונה.
הפלטין של המלך הינו משל לימות המשיח, עת נזכה לחדש את האהבה הגדולה ביננו לקב"ה מימי הכלולות, לאחר שנגמור לתקן את הצריך תיקון. אז כבר לא יהיו בישראל כלל  צרעות וצרות, רק כמו שאומר המלך במשל אֲבָל אַתְּ לֶאֱכֹל וְלִשְׁתּוֹת וְלִשְׂמֹחַ. ואז אומות העולם שלא רצו לקבל את התורה ולא רצו לתקן את עצמם, הם יקבלו את הצרעת המגיעה להם. איתם יסגור השם את החשבון.

לְמַעַן צִיּוֹן לֹא אֶחֱשֶׁה וּלְמַעַן יְרוּשָׁלַ͏ִם לֹא אֶשְׁקוֹט עַד יֵצֵא כַנֹּגַהּ צִדְקָהּ וִישׁוּעָתָהּ כְּלַפִּיד יִבְעָר. וְרָאוּ גוֹיִם צִדְקֵךְ וְכָל מְלָכִים כְּבוֹדֵךְ וְקֹרָא לָךְ שֵׁם חָדָשׁ אֲשֶׁר פִּי יְ-הוָה יִקֳּבֶנּוּ. וְהָיִיתְ עֲטֶרֶת תִּפְאֶרֶת בְּיַד יְ-הוָה וּצְנִיף מְלוּכָה בְּכַף אֱ-לֹהָיִךְ. לֹא יֵאָמֵר לָךְ עוֹד עֲזוּבָה וּלְאַרְצֵךְ לֹא יֵאָמֵר עוֹד שְׁמָמָה כִּי לָךְ יִקָּרֵא חֶפְצִי בָהּ וּלְאַרְצֵךְ בְּעוּלָה כִּי חָפֵץ יְ-הוָה בָּךְ וְאַרְצֵךְ תִּבָּעֵל. כִּי יִבְעַל בָּחוּר בְּתוּלָה יִבְעָלוּךְ בָּנָיִךְ וּמְשׂוֹשׂ חָתָן עַל כַּלָּה יָשִׂישׂ עָלַיִךְ אֱ-לֹהָיִךְ.(ישעיה סב,א-ה)


053-525-3443

מייל: serge@hermesh.co.il

פוגל סרז'